Chcesz zoptymalizować przestrzeń magazynową, aby zwiększyć zyski? A może prowadzisz archiwum i dokumenty już dawno przestały się mieścić w jednym pomieszczeniu, a kolejnego… brak? Jest na to sposób - regały przesuwne. Sprawdź, czym się charakteryzują i gdzie warto je zamontować. Spis treści:

Czym są regały przesuwne, jezdne?

Regały przesuwne, zwane inaczej jezdnymi, to ciąg modułów składający się z pojedynczych mebli, które zamontowane są na specjalnych prowadnicach, szynach. To umożliwia ich swobodne przesuwanie w jednej płaszczyźnie. Co to daje? Gdy w pomieszczeniu znajdują się tradycyjne regały i inne meble do przechowywania, konieczne jest zachowanie odstępów pomiędzy nimi tak, aby stworzyć korytarze wewnętrzne. I często muszą być na tyle szerokie, aby umożliwiać poruszanie się nie tylko ludzi, ale również manewrowanie wózkiem widłowym. To sprawia, że znacząco zmniejsza się przestrzeń magazynowa, która w rzeczywistości jest wykorzystana. Decydując się na regały jezdne, możesz rozwiązać ten problem. W tym wypadku meble mogą stać jeden obok drugiego, bez żadnych przerw. Natomiast dzięki temu, że są zamontowane na torowisku i wyposażone w napęd, można je w dowolnej chwili przesunąć, tworząc korytarz o potrzebnej szerokości. Tym samym w pomieszczeniu zmieści się o wiele więcej regałów, w pełni wykorzystuje się dostępną powierzchnię.

Gdzie warto montować regały przesuwne?

Gdzie sprawdzą się regały przesuwne?

Regały przesuwne są opłacalnym rozwiązaniem we większości firm, w których składowany jest towar, inne zasoby. Chociaż trzeba liczyć się z początkowymi kosztami tej inwestycji, w praktyce stosunkowo szybko się one zwracają - nie musisz wynajmować kolejnej przestrzeni magazynowej, po prostu optymalizujesz tę, którą już masz. A gdzie warto o tym pomyśleć? Co oczywiste, regały jezdne wykorzystywane są przede wszystkim w różnego typu magazynach, gdzie składowany jest towar. Oprócz tego popularnością cieszą się regały przesuwne do archiwum. Mogą być przystosowane zarówno do przechowywania klasycznych dokumentów, jak i teczek zawieszkowych (regały przesuwne na teczki zawieszkowe). Regały archiwalne przesuwne będą więc w praktyce dobrym rozwiązaniem w każdej firmie, zwłaszcza jeśli jej siedziba ma ograniczoną powierzchnię. Innym rozwiązaniem są regały jezdne biblioteczne. Co ciekawe, mogą umożliwiać przechowywanie nie tylko książek, ale także czasopism i zbiorów specjalnych. Co prawda nie znajdą one zastosowania w przestrzeni dostępnej dla użytkowników, ale w wewnętrznych magazynach, gdzie składowane są książki rzadkie, wymagające naprawy lub opisania zdecydowanie tak. Z tego rozwiązania korzystają w szczególności biblioteki wojewódzkie, posiadające duże zbiory. Regały jezdne mogą być również tak zaprojektowane, aby przechowywać obrazy, dzięki czemu sprawdzą się w muzach, galeriach sztuki.

Czy regały jezdne można zamontować w każdym pomieszczeniu?

Regały przesuwne można dopasowywać do swoich potrzeb oraz możliwości przestrzennych - Ty decydujesz, jak rozbudowany ma być ciąg mebli. To oznacza, że mogą być one montowane nie tylko w dużych pomieszczeniach. Wręcz przeciwnie, jeśli do dyspozycji masz niewielki metraż, dzięki temu rozwiązaniu w pełni go wykorzystasz, oszczędzając miejsce i pieniądze. Jedynym ograniczeniem może być nośność podłoża - ze względu na większe zagęszczenie regałów oraz przechowywanych na nich zasobów, zwiększa się nacisk na podłogę. Można temu zaradzić, wzmacniając posadzkę. A jeśli nie wiesz, czy u Ciebie to się sprawdzi, skontaktuj się z nami - przygotujemy dla Ciebie optymalną propozycję.